Drón vizsgáztatás
Tisztelt Ügyfelünk!
A pilóta nélküli légi járművekkel végzett műveletekre vonatkozó szabályokról és eljárásokról szóló 2019/947 számú (2019. május 24.) EU végrehajtási rendelet szerinti távpilóta képesítések megszerzésével kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat az alábbiakban foglaljuk össze.
A távpilóta képesítés megszerzéséhez szükséges, távoktatási formában megvalósuló elméleti tanfolyamra a KTI Közlekedéstudományi Intézet Nonprofit Kft. honlapján >> február 10-től elérhető regisztrációs felületen, a tanfolyamot követő vizsgára pedig a képzést biztosító online rendszerből van lehetőség jelentkezni.
A vizsga a KAV Közlekedési Alkalmassági és Vizsgaközpont Nonprofit Kft. megyeszékhelyeken és Budapesten található számítógépes vizsgatermeiben történik, a vizsga és az esetleges pótvizsga helyét és időpontját a rendelkezésre álló szabad helyek függvényében a vizsgázó választhatja ki. A vizsgatermek listája ebben a dokumentumban>> olvasható
A vizsgán való részvétel feltételei:
- betöltött 16. életév,
- az online tanfolyam elvégzése,
- a képzési díj befizetése,
- a 4600 forintos vizsgadíj befizetése,
- a „Pilóta nélküli légijármű-rendszerek távpilótái kiegészítő képesítés” (A2 vizsga, UAS.OPEN.030-as vizsga) esetén nyilatkozat az önállóan végzett gyakorlati képzés teljesítéséről.
A vizsga számítógépen végzett elméleti tesztvizsga formájában valósul meg az alábbi feltételekkel:
- Pilóta nélküli légijármű-rendszerek távpilótái alapképesítés (A1/A3 vizsga, UAS.OPEN.020-as vizsga) esetén a vizsga teljesítéséhez egy 40 kérdésből álló feleletválasztós tesztet kell sikeresen megoldani. A vizsga időtartama 40 perc, a 40 kérdésből legalább 30-at kell helyesen megválaszolni a sikeres vizsgához.
- Pilóta nélküli légijármű-rendszerek távpilótái kiegészítő képesítés (A2 vizsga, UAS.OPEN.030-as vizsga) esetén a vizsga teljesítéséhez egy 30 kérdésből álló feleletválasztós tesztet kell sikeresen megoldani. A vizsga időtartama 30 perc, a 30 kérdésből legalább 23-at kell helyesen megválaszolni a sikeres vizsgához.
A vizsgán a vizsgázónak be kell tudni mutatnia
- a személyazonosításra alkalmas érvényes okmányát (személyi igazolvány, kártyaformátumú vezetői engedély, útlevél),
- a Pilóta nélküli légijármű-rendszerek távpilótái kiegészítő képesítés (A2 vizsga, UAS.OPEN.030-as vizsga) esetén az önállóan végzett gyakorlati képzés teljesítéséről szóló nyilatkozatát.
Sikeres vizsga esetén a Vizsgaközpont kiállítja az európai uniós mintának megfelelő online képzés és vizsga teljesítését igazoló bizonyítványt vagy kompetencia tanúsítványt és elektronikus úton megküldi a vizsgázónak.
A vizsga teljesítését igazoló bizonyítvány mintája itt tekinthető meg >>.
A kompetencia tanúsítvány mintája itt tekinthető meg >>.
Fontos információ, hogy az EU bármely tagállamában megszerzett távoli pilóta képesítést az Unió egész területén érvényesnek lehet tekinteni.
A Közlekedési Hatóság oldalán elérhető részletes információk:
Távoli pilóták képesítéseinek tantervi és vizsgakövetelménye >>