Korszerű képzés és vizsgáztatás teszi biztonságosabbá a motorozást
2021. március elsejétől megújított tantervi és vizsgakövetelményeket teljesítve szerezhetnek jogosítványt a magyar motorosok. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium alapos szakmai előkészítő munka és egyeztetési folyamat eredményeként korszerűsítette képzésüket a balesetek számának csökkentése érdekében.
A közlekedésbiztonsági helyzet alakulását nagymértékben befolyásolják a közlekedők ismeretei, vezetéstechnikai tudása. A Magyarországon regisztrált motorkerékpárok száma 2000-hez képest több mint kétszeresére, 186 ezer közelébe nőtt 2019 végére. A statisztikák szerint a motorosok baleseti halálozási kockázata lényegesen magasabb az autósokénál, az elmúlt időszakban évente bekövetkezett 1200-1500 balesetben 50-60 motoros vesztette életét.
Mosóczi László közlekedéspolitikáért felelős államtitkár elmondta: „2020-ban az 1950-es évek óta először csökkent 500 alá a hazai közutakon elhunytak száma. A 454 halálos áldozatból a tavalyelőtti 53-hoz képest tavaly 34 volt motoros. Magyarországon évente 15-20 ezren tesznek forgalmi vizsgát a kétkerekű járműkategóriákban. A korszerűsített tanterv bevezetésével a száz közúti balesetből négyet okozó motorkerékpárosok közlekedése még biztonságosabbá válik.”
A módosításokat a KAV Közlekedési Alkalmassági és Vizsgaközpont Nonprofit Kft. szakemberei készítették elő a szakoktatók tapasztalatainak felhasználásával, más hazai közlekedési szakértők bevonásával és külföldi példák elemzésével. Átfogó javaslatcsomagjuk alapján a technikai fejlődéshez igazították a képzések tanterveit és a vizsgakövetelményeket.
Az összes kétkerekű kategóriát érintő változások hatályba lépésével a vizsgafeladatok között hangsúlyosabban szerepelnek az összetettebb vezetéstechnikai elemek. A balesetek jelentős része az ilyen bonyolult manőverek – pl. az ellenkormányzásos kikerülés vagy a jármű bedöntése kanyarodáskor – elhibázására vezethető vissza. Változik a vizsgapályák mérete és vonalvezetése. Részletesebben oktatják a motorosok biztonságát szolgáló ruházat és védőfelszerelés kiválasztását, helyes használatát is.
A képzést és vizsgáztatást végző szakembereket tájékoztatók és útmutató segédanyagok készítik fel az új követelmények alkalmazására. Emellett a KTI Közlekedéstudományi Intézet Nonprofit Kft. és a Vizsgaközpont ismeretterjesztő céllal oktatóvideó-sorozatot állított össze. A néhány perces epizódok a motoros tantervi és vizsgakövetelményekben szereplő feladatok helyes végrehajtását mutatják be. A videók háromféle, a tanulók mellett a szakoktatóknak és vizsgabiztosoknak szóló narrációval készültek el.
A sorozat epizódjai a Vizsgaközpont honlapján lesznek elérhetők február közepétől. Mintaként az M3 Kanyarodástechnika feladat helyes végrehajtásáról szóló videó itt tekinthető meg:
A március 1-től érvényes új képzési tantervek és vizsgakövetelmények az alábbiakban érhetők el:
A-kategóriás járművezető-képző tanfolyamok számára>>
A1-kategóriás járművezető-képző tanfolyamok számára>>
A1-kategóriás járművezető-képző tanfolyamok B kategória megszerzését követően>>
A2-kategóriás járművezető-képző tanfolyamok számára>>
A2-kategóriás járművezető-képző tanfolyamok A1 kategória megszerzését követően>>
ÁTMENETI SZÜNET A POLGÁR UTCÁBAN
Címke:
Tisztelt Ügyfeleink! Tájékoztatjuk Önöket, hogy vízhiány miatt a Vizsgaközpont 1033 Budapest, Polgár utca 8-10. szám alatt található képviseletén 2024. szeptember 13-án, pénteken szünetel a vizsgáztatási tevékenység és az ügyfélszolgálat is zárva tart. A fentiek a Vizsgaközpont...
AKTUÁLIS KÖZLEKEDÉSSZAKMAI PÁLYÁZATOK
A Közlekedéstudományi Egyesület (KTE) az alábbi, a közlekedési szakterülethez, illetve a mindennapi közlekedéshez kapcsolódó, díjazással és szakmai elismeréssel járó pályázati felhívásokat tette közzé honlapján – nem csak közlekedési szakemberek számára: Közlekedési...
KEVESEBBSZER TÖRTÜK ÖSSZE AUTÓINKAT 2023-BAN
Címke: KÖZLEKEDÉSBIZTONSÁG,
A Magyar Nemzeti Bank által közzétett kárgyakoriság szerint 2023-ban csökkent a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások körében bejelentett káresemények száma. Míg 2011-ben az állomány 4,98%-nál fordult elő káresemény, addig ez a százalék 2023-ban 2,18%-ra csökkent; a teljes...