Hogyan hat a folyamatban lévő utánképzésre egy újabb közlekedési szabálysértés?
Áttekintjük azokat az eseteket, amikor az érintett a már megkezdett folyamat alatt követ el olyan újabb közlekedési szabályszegést, amely utánképzési kötelezettséget von maga után.
Magyarországon a közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény írja elő, mely esetekben kell a járművezetőnek utánképzésen részt venni. Az érintettek a KAV Közlekedési Alkalmassági és Vizsgaközpont Nonprofit Kft. (a továbbiakban: Vizsgaközpont) kijelölt szerveinél jelentkezhetnek, hogy eleget tegyenek kötelezettségeiknek.
A közúti járművezetők utánképzéséről szóló 139/1991. (X. 29.) Korm. rendelet szabályozza magát a képzési folyamatot:
- a programokat,
- az ezek során alkalmazott módszereket,
- a programok időtartamát,
- az utánképzés elvégzésének személyi és tárgyi feltételeit.
A legfontosabb tudnivalókról, továbbá az önkéntes és a kötelezően előírt utánképzésre való jelentkezés módjáról a Vizsgaközpont honlapján is tájékozódhatnak az érintettek ezen az oldalon>>.
Cikkünkben azokat az eseteket tárgyaljuk, illetve azokhoz nyújtunk segítséget a tájékozódásban, amikor az utánképzésre kötelezett a már megkezdett folyamat alatt követ el olyan újabb közlekedési szabálysértést vagy közlekedési bűncselekményt (a továbbiakban: szabályszegés), amely ismét utánképzési kötelezettséget von maga után.
Ha a járművezető a jelentkezést követően, de még a feltárást megelőzően követ el újabb közlekedési szabályszegést, és erről már megszületett a jogerős döntés, akkor az új ügy iratanyagát (határozatot, végzést) haladéktalanul be kell mutatnia a Vizsgaközpont részére. Ha az ügyfél ezt időben megteszi, akkor a feltáró csoport (exprolációs team) az újabb közlekedési szabályszegést is figyelembe tudja venni az utánképzési programba történő besoroláskor.
Ha az újabb közlekedési szabályszegés a feltárást követően történik, és erről az ügyfél még a program elvégzése előtt tájékoztatja a Vizsgaközpontot, akkor egyúttal kezdeményezheti a folyamatban lévő utánképzés lezárását és – az új ügy iratanyagának bemutatása, valamint a feltárási díj ismételt befizetése mellett – újabb feltáráson vehet részt. Fontos tudni, hogy a Vizsgaközpont a feltáró foglalkozás eredményétől függően jelöli ki a feltárt hiányosságok megszüntetésére legmegfelelőbb programot az érintett számára. A program az utánképzésre kötelezés alapjául szolgáló cselekmény(ek)től és az illető közlekedési képzettségében, kultúrájában, illetőleg közlekedési magatartásában feltárt hiányosságaitól függ, valamint attól, hogy korábban már részt vett-e utánképzésen.
Az utánképzés teljesítéséről a Vizsgaközpont a közlekedési igazgatási hatóság felé elektronikus igazolást ad ki, amely az ügyfél személyes adatai mellett tartalmazza a teljesített programot elrendelő határozat(ok) számát és az elrendelés(ek) okát, valamint a kiállítás dátumát is.
Ha a járművezető a program (egyes programok esetén az azt követő vizsga) teljesítése után újabb közlekedési szabályszegést követ el, amely utánképzési kötelezést von maga után, akkor ezt kizárólag újabb utánképzés keretében tudja elvégezni, vagyis ez az ügy már nem kapcsolható össze az előzőleg teljesített programmal.
Az utánképzések menetéről személyesen a Vizsgaközpont valamennyi megyeszékhelyen megtalálható kirendeltségein vagy ügyfélszolgálatain lehet érdeklődni. A társaság kollégái telefonon és e-mail-en is készséggel adnak felvilágosítást. Az ügyfélszolgálatok elérhetősége itt található>>.
Márciusban kerülhet a kormány elé az új KRESZ
Címke: ÉKM,
2025-ben kerül a Kormány elé az új KRESZ, de a közlekedési szabályok mellett figyelmet kell fordítani azok betartatására is. Lázár János, építési és közlekedési miniszter Közlekedésinfó címmel tartott sajtótájékoztatót. Március végére elkészül az új KRESZ tervezete, amelyet...
Boldog karácsonyt és eredményes új esztendőt kívánunk!
Címke:
Minden kedves ügyfelünknek, partnerünknek és kollégánknak szép karácsonyt, eredményes új esztendőt kívánunk! ...
MOTOROSBARÁT SZALAGKORLÁTOK
Címke: HÍREK,
A közlekedésbiztonság egyik kiemelt területe a motoros balesetek megelőzése, amelyek sajnos továbbra is gyakoriak az utakon. A statisztikák szerint Magyarországon évente mintegy 1200-1300 motoros baleset történik és ezek közül körülbelül 5%, azaz évi 50-60 eset halálos kimenetelű. A balesetek...