Földi rádióállomás kezelők

A koordinációs feladatok ellátására szolgáló földi rádióállomás kezelők elméleti vizsgáztatását 2025. február 1-jétől a KAV Közlekedési Alkalmassági és Vizsgaközpont Nonprofit Kft. végzi, amely tevékenységét országos hatáskörrel látja el.

Képzés

A koordinációs feladatok ellátására szolgáló földi rádióállomás kezelők képzését a magyar légtér légiközlekedés céljára történő kijelöléséről szóló 26/2007. (III. 1.) GKM-HM-KvVM együttes rendelet (a továbbiakban: 26/2007 GKM-HM-KvVM együttes rendelet) 12. § szerinti szervezetek (továbbiakban: képzőszervezet) végzik.

Jelentkezés elméleti vizsgára

A 26/2007 GKM-HM-KvVM együttes rendelet (3c)-(3h) bekezdései szerinti elméleti vizsgára a Vizsgaközpont által biztosított jelentkezési lap Légügyi Vizsgaközpont részére történő benyújtása útján lehetséges az alábbi módok egyikén:

FONTOS!
A jelentkezési lapot elektronikusan csak hitelesített aláírással ellátva (pl. DÁP alkalmazással) tudjuk elfogadni! Hitelesített aláírás hiányában csak postán vagy személyesen lehet a jelentkezést benyújtani.

A jelentkezési lapot a kérelmező a képzési szervezettel közösen tölti ki, és írják alá. Fontos, hogy a két aláírást egymódon kell megtenni (vagy csak digitálisan, vagy csak tollal). A képzőszervezet a jelentkezési lap aláírásával igazolja, hogy a kérelmező részt vett a szükséges képzésen.

A jelentkezési lap mellé csatolni kell a jelentkezési lapon feltüntetett dokumentumok másolatát. Hiányosan benyújtott dokumentáció esetén a Légügyi Vizsgaközpont hiánypótlásra szólítja fel a kérelmezőt, vagy elutasítja a vizsgajelentkezést.

A jelentkezést a kérvényezett vizsgaidőpont előtt legkésőbb 7 naptári nappal kell benyújtani. Postai benyújtás esetén a határidőt a beérkezés napjától kell számítani.
A vizsga végleges időpontja a kérelmező és a vizsgaszervező közötti egyeztetés alapján kerül megállapításra.

Pótvizsgára történő jelentkezés során az aviation@kavk.hu címre szükséges elküldeni a vizsgadíj befizetéséről szóló bizonylat másolatát, valamint nyilatkozni kell a pótvizsga időpontjáról. A 26/2007 GKM-HM-KvVM együttes rendelet 12.§ (3e) bekezdése értelmében a két vizsgaidőpont között legalább 1 hónapnak el kell telnie.

Jelentkezés előtt kérjük tanulmányozza át a Vizsgaszabályzatot amely a vizsgákkal kapcsolatos legfontosabb szabályokat tartalmazza.

A sikeres elméleti vizsgát követően a Légügyi Vizsgaközpont oklevelet állít ki a vizsga eredményéről, amelyet a vizsgázó kérése szerint kézbesít (postai tértivevénnyel vagy személyes átvétellel az Ügyfélszolgálaton).

Vizsgaszabályzat

1. Az elméleti vizsgák a Vizsgaközpont székhelyén (1033 Budapest, Polgár utca 8-10., földszint) kerülnek végrehajtásra.

2. A vizsgán való részvétel előtt a vizsgázó köteles megismerni a mindenkor hatályos Vizsgaszabályzatot, valamint nyilatkozni arról, hogy elolvasta, megértette és elfogadja az abban foglaltakat. A nyilatkozatot a vizsgára történő jelentkezési lap aláírásával és Vizsgaközponthoz történő benyújtásával kell megtenni.

3. A vizsgázó felelőssége, hogy a vizsga időpontjában mentálisan és fizikálisan is alkalmas legyen teljesíteni a vizsgát.

4. A vizsga kezdete előtt az okoseszközöket ki kell kapcsolni, ennek felszólítás ellenére történő elmaradása rendkívüli eseménynek minősül, és a vizsga felfüggesztésre kerül.

5. Rendkívüli eseménynek minősül minden olyan körülmény, amely a vizsgáztatás megszokott menetét megzavarja, előírásszerű lefolytatását megakadályozza, vagy a vizsgázó teljesítményének objektív megítélését akadályozza, így különösen:

  1. -> személyazonosság tekintetében a vizsgabiztos megtévesztése, vagy annak megkísérlése;
  2. -> nem megengedett segédeszköz használata, ill. a vizsgadokumentációról bármilyen feljegyzés vagy felvétel készítése vagy annak megkísérlése;
  3. -> a vizsgabiztos döntésének befolyásolására való törekvés;
  4. -> a vizsga rendjének megzavarása vagy annak megkísérlése.

6. A vizsga a vizsgázók beszólításával kezdődik. A vizsgázók beszólítását a vizsgaterembe kiírt időpontban a személyazonosság ellenőrzése mellett kell megtenni. A személyazonosság megállapítására alkalmas okmány kizárólag a személyazonosító igazolvány, a kártyaformátumú vezetői engedély és az útlevél.

7. A vizsga számítógépen végrehajtott teszt jellegű vizsga.

8. A vizsga a vizsgáztatói rendszerbe előzetesen betáplált tájékoztatóval kezdődik, amely ismerteti a vizsgával kapcsolatos fontos tudnivalókat, valamint ismerteti a vizsgaprogram használatát. A tájékoztatót követően a vizsgázók egy két kérdésből álló próbavizsgán keresztül gyakorolhatják a vizsgaprogram használatát.

9. A vizsga során beszélgetni tilos. A vizsgázók csak a vizsgabiztostól kérhetnek technikai jellegű segítséget. Amennyiben a vizsgázók egymással kommunikációt kezdeményeznek, az az 5. pont d) alpontjának minősül és a vizsga minden érintett vizsgázó esetében sikertelennek minősül.

10. Amennyiben a vizsgázó nem megfelelő magatartást tanúsít, vagy magatartásával, tevékenységével zavarja a többi vizsgázót az az 5. pont d) alpontjának minősül, és a vizsga felfüggesztésre kerül.

11. A vizsgán segédeszköz nem használható.

12. Amennyiben egy vizsgázó bizonyítottan csal a vizsgán, az az 5. pont b) alpontjának minősül és a vizsgája felfüggesztésre kerül. Amennyiben a csalás az első vizsgaalkalmon történik, úgy pótvizsgázásra nincs lehetőség. Ebben az esetben új vizsgajelentkezést csak a 26/2007. GKM-HM-KvVM rendelet 12. §-ban foglalt előfeltételek újbóli teljesítése esetén lehet benyújtani.

13. A vizsgatárgyak megoldási sorrendje kötött.

14. Egy vizsgaalkalom során egy adott vizsgatárgyból csak egyszer lehet vizsgát tenni.

15. Az egyes vizsgatárgyak között szünet nem tartható.

16. A vizsga befejeztével a számítógép azonnal kiértékeli a vizsgát, és a vizsgázó azonnal megtudja az eredményét. Ekkor a vizsgázónak lehetősége van a rosszul megválaszolt kérdéseit megtekinteni.

17. A vizsgák végén a vizsgázó köteles aláírni a vizsgaeredményekről szóló jegyzőkönyvet. Ennek megtagadása esetén a vizsga sikertelennek minősül.

18. Az összes vizsgatárgy sikeres teljesítése után a vizsgázónak nyilatkoznia kell a vizsgabiztos felé a vizsgák sikerességét igazoló oklevél átvételének módjáról.

19. A vizsgázónak lehetősége van a helyszínen írásban az egyes vizsgakérdésekkel kapcsolatos reklamáció benyújtására. A reklamáció során szükséges megadni a kérdés sorszámát, valamint a kérdéssel kapcsolatos szakmai érveléssel kell azt ellátni. Amennyiben a kérdés sorszáma vagy a szakmai érvelés hiányzik, úgy a Vizsgaközpont vizsgálat nélkül elutasítja a reklamációt.

20. A vizsgát és a vizsgaterem elhagyását követően vizsgakérdéssel kapcsolatos szakmai reklamáció benyújtására nincs lehetőség

A vizsga sikeres teljesítésének feltételei

21. A 26/2007 GKM-HM-KvVM együttes rendelet 12. § szerinti hatósági vizsga elvégzésére – az első vizsgaalkalomtól számítottan – egy éven belül legfeljebb két alkalommal van lehetőség, a két alkalom között legalább 1 hónapnak el kell telnie.

22. A vizsgatárgyakat, az azokhoz tartozó kérdések számát, az elérhető pontszámot és a megoldási időtartamot az alábbi táblázat szemlélteti:

23. A Földi rádióállomás kezelői beugró kérdések hibátlan (100%-os) teljesítése előfeltétele a Földi rádióállomás kezelő ismeretek vizsgatárgy megkezdésének. Nem hibátlan eredmény esetén a vizsgaalkalom sikertelennek minősül.

24. A Földi rádióállomás kezelői ismeretek vizsgatárgy sikeres teljesítéshez legalább 13 pontot szükséges elérni.

25. Egy vizsgakérdéshez egy vagy több helyes válasz tartozik. Több helyes válasz esetén a kérdésnél fel van tüntetve, hogy több helyes választ kell megadni, egyéb esetben egy helyes választ kell megadni.