Információk a közúti járművezetők utánképzéséről szóló rendelet 2024. augusztus 30-ai módosításáról

A közúti járművezetők utánképzéséről szóló 139/1991. (X. 29.) Korm. rendelet (továbbiakban: Rendelet) 2024. augusztus 30-án hatályba lépett módosulása

Az utánképzési foglalkozásvezetőket és az ügyfeleket érintő érdemi változások:

A közúti közlekedésről szóló 1988.évi I. törvény (a továbbiakban: Kkt.) 2023. június 26-án hatályba lépett módosítása szerint a közlekedési hatóság az iskolavezetői, szakoktatói és vizsgabiztosi tevékenység végzésére jogosultak mellett már az utánképzés-foglalkozásvezetői tevékenység végzésére jogosultakról is névjegyzéket vezet.

Ehhez igazodva, a Rendelet módosított szövege kimondja, hogy az utánképzés során a foglalkozásokat csak olyan – az utánképzési foglalkozás tartására az adott programnak megfelelő minősítéssel feljogosított – utánképzés-foglalkozásvezető (a továbbiakban: foglalkozásvezető) tarthatja, aki az utánképzés-foglalkozásvezetői névjegyzékben szerepel.

A Rendelet ezzel összefüggésben rögzíti azt is, hogy a közlekedési hatóság a névjegyzékbe vétel útján azok számára engedélyezi az utánképzés-foglalkozásvezetői tevékenységet, akik:

  1. érvényes vezetői engedéllyel rendelkeznek, 
  2. utánképzés-foglalkozásvezetői képesítéssel rendelkeznek, 
  3. a névjegyzékbe vételi eljárás díját befizették, és 
  4. az engedélyezési kérelem benyújtását megelőző két éven belül a kötelező továbbképzésen igazoltan részt vettek.

A fenti új szabályok bevezetéséhez kapcsolódóan a Rendelet tartalmaz egy olyan átmeneti rendelkezést is, amely szerint – az előző bekezdés b) pontjában foglaltaktól eltérően – 2025. december 31. napjáig az is kérheti az utánképzés-foglalkozásvezetői tevékenység névjegyzékbe való felvételével történő engedélyezését, aki igazolja, hogy az engedélyezés iránti kérelem benyújtását megelőző 5 évben legalább 5 utánképzési programban foglalkozásvezetőként tevékenykedett, és megfelel az a), c) és d) pontban foglaltaknak.

A fentiekkel összefüggésben a Rendelet 1. számú mellékletében minden utánképzési program leírásánál rögzítésre került, hogy a program megtartására feljogosított, névjegyzékben szereplő foglalkozásvezető jogosult.

A Rendelet 1. számú melléklete tartalmazza az egyes utánképzési programok leírását, amelyek kapcsán az alábbi módosítások történtek:

  • Az I. program vonatkozásában korábban csak a maximális csoportlétszám volt meghatározva, a módosítással azonban a létszám alsó határa is, aminek értelmében az I. program minimum 8 fő jelentkezői létszám megléte esetén indítható.
  • A II. program tekintetében rögzítésre került, hogy annak 7 órás időtartama a programot követő forgalmi vizsga időtartamát nem foglalja magában, tehát a program időtartama 7 óra + 1 tanóra forgalmi vizsga.
  • A III. program esetében rögzítésre került, hogy annak személyi feltételei azonosak az I. programnál feltüntetettekkel – azzal, hogy a kettős vezetés akként valósul meg, hogy az egyik foglalkozásvezetőnek pszichológusi vagy pszichoterapeutai képesítéssel kell rendelkeznie, továbbá, hogy a programhoz szükséges tárgyi feltételek is azonosak az I. programnál meghatározottakkal – azzal a kiegészítéssel, hogy az ülőhelyek mobilitása tegye lehetővé a csoportfoglalkozáshoz szükséges elrendezést.
  • A IV. programra vonatkozóan meghatározásra került, hogy annak a kettős vezetése akként valósulhat meg, hogy az egyik foglalkozásvezetőnek pszichológusi vagy pszichoterapeutai képesítéssel kell rendelkeznie, valamint, hogy a program megtartásának tárgyi feltételei az I. helyett a III. programéval egyeznek meg. Ezen kívül új szabályként jelent meg az, hogy a IV. program nem csak önmagában, hanem akár az I., vagy a II. programmal együtt, azzal kiegészítve is meghatározható a kötelezett számára.
  • Az V. program tekintetében korábban csak a maximális csoportlétszám volt meghatározva, a módosítással azonban a létszám alsó határa is, amely szerint az V. program minimum 8 fő jelentkezői létszám megléte esetén indítható. Ezen kívül rögzítésre került az is, hogy a program megtartásának tárgyi feltételei az I. helyett a III. programéval egyeznek meg.
  • A VI. program esetében megállapításra került, hogy a program megtartásának tárgyi feltételei az I. helyett a III. programéval egyeznek meg. Ezen kívül új szabályként bevezetésre került az is, hogy a VI. program nem csak önmagában, hanem akár az I., vagy a II. programmal együtt, azzal kiegészítve is meghatározható a kötelezett számára.
  • A VII. program vonatkozásában megállapításra került, hogy a program megtartásának tárgyi feltételei az I. helyett a III. programéval egyeznek meg. Ezen kívül új szabályként bevezetésre került az is, hogy a VII. program nem csak önmagában, hanem akár az I. vagy a II. programmal együtt, azzal kiegészítve is meghatározható a kötelezett számára.

A Rendelet 2. számú mellékletének módosítása értelmében az utánképzési feltárás során alkalmazott a vezetési próba maximális időtartama 50 percről 55 percre módosult.

A Rendelet 3. számú mellékletének módosítása szerint az I. utánképzési programot követő vizsga teljesítésére rendelkezésre álló időtartam 50 percről 55 percre módosult.

Egyéb, a gyakorlatban érdemi változást nem jelentő módosítások:

1. A Rendeletbe került az alábbi két rendelkezés:

  • Az utánképzésre kötelezett a számára kijelölt programra a vizsgaközpont feltárást végző szervénél jelentkezik. A vizsgaközpont a jelentkezők adatait átadja az engedéllyel rendelkező képző szervnek.
  • A programon való részvételről a képző szerv tájékoztatja a Vizsgaközpontot.

Tekintettel arra, hogy a gyakorlat már korábban is a fentieknek megfelelő volt, ez a módosítás nem jelent érdemi változást, a Rendelet csak pontosításra került ezáltal.

2. Hatályon kívül helyezésre került az a rendelkezés, amely szerint az utánképzésen részt vevő kérésére az utánképzés sikeres teljesítéséről a Vizsgaközpont által kiadott papíralapú dokumentum tartalmazza a Vizsgaközpont ügyintézőjének aláírását, valamint a Vizsgaközpont bélyegzőjét is. Ez a gyakorlatban azért nem jelent változást, mert a papír alapú utánképzési igazolás kiállítása helyett évek óta elektronikus úton kerül megküldésre a közlekedési igazgatási hatóság részére a vezetői engedély visszaadása céljából.

3. A Rendeletbe került továbbá az uniós jognak való megfelelést rögzítő rendelkezés, aminek jogalkotási szempontból van jelentősége, hiszen a jogalkotók számára ez kötelező. 

4. A Rendelet 1. és 2. számú mellékletében az érdemi változásokon kívül történt több kisebb szövegpontosítás és javítás is átvezetésre került, melyek a rendelkezések lényegén, jelentésén nem változtatnak.