Kik azok a közúti közlekedési szakemberek?

2021. július 09. péntek

Ez a gyűjtőfogalom egy sokrétű, különböző foglalkozásokat magában foglaló szakterület. Cikkünkben ebbe szeretnénk mélyebb bepillantást adni.

A közúti közlekedési szakemberek alatt azokat a személyeket értjük, akik közúti közlekedéshez kapcsolódó munkát végeznek, és bizonyos nemzetközi vagy hazai jogszabályok valamilyen alap- vagy továbbképzést írnak elő számukra. Ez az alap- vagy továbbképzés nem a jogosítvány, hanem valamely egyéb szükséges okmány, bizonyítvány, igazolás vagy oklevél megszerzését jelenti.

Mindannyian ismerjük József Attila Altató című versét, melyben a magyar irodalom egyik leggyakrabban idézett sorai biztatják elalvásra a kis Balázst. A „Tüzoltó leszel s katona! Vadakat terelő juhász! Látod, elalszik anyuka. -Aludj el szépen, kis Balázs” sorok számos átköltött változatával találkozhatunk, de például a „Közúti közlekedési szakember leszel s katona!” verzió ritkábban hangzik el a pályaválasztással kapcsolatos hétköznapi beszélgetések során. Pedig a közúti közlekedési szakemberek által végzett tevékenységek változatos világa a versben említett foglalkozásokhoz hasonlóan izgalmasnak tűnhet egy játékos pályaválasztási tanácsot hallgató gyermek számára.

Így, például, ki ne ábrándozott volna gyerekként arról, hogy 

  • egy 40 tonnás teherautó-szerelvénnyel járja Európa autópályáit,
  • 16 méteres csuklós busszal manőverezik hajszálpontosan a szűk városi utcákban és találja meg a lehetetlen íveket,
  • robbanóanyagot vagy egyéb veszélyes anyagot szállít,
  • hatalmas kotrógéppel mozgat meg földhalmokat.

A felsorolt tevékenységek csak egy apró szeletét jelentik ennek a sokrétű szakterületnek. A számos egyéb idetartozó képesítés (taxivezető, fuvarozó vagy buszos vállalkozó, járművezető oktató) között biztosan van olyan, amiben a felnőttek nagy része is megtalálhatja a szépséget, a szakmai kihívást és kiteljesedést, illetve a hatalmas felelősséget.

A kiragadott izgalmas tevékenységek vagy bármely más, közúti közlekedési szakemberhez köthető feladatok végzéséhez szükséges képesítést úgynevezett szaktanfolyami képzés elvégzésével és sikeres vizsga letételével lehet szerezni. A képzésre az adott tevékenység típusra engedéllyel rendelkező képző szerveknél lehet jelentkezni, majd a Vizsgaközpont által vezényelt szakmai vizsgabizottság előtt kell a képzéstípustól függően elméleti és/ vagy gyakorlati vizsgát tenni.

A sikeres vizsgát követően a Vizsgaközpont kiállítja a képesítést igazoló okmányt és eljuttatja azt a vizsgázóhoz.

ÁKÓ ÉS VSM: ELÉRHETŐK 2024 NEGYEDIK NEGYEDÉVÉNEK ADATAI

Címke: ÁKÓ, VSM, KÖZÚT

A hazai autósiskolák teljesítményét mérő Átlagos Képzési Óraszám (ÁKÓ) és a Vizsga Sikerességi Mutató (VSM) legfrissebb értékei táblázatos formában és grafikonok segítségével is...

Márciusban kerülhet a kormány elé az új KRESZ

Címke: ÉKM,

2025-ben kerül a Kormány elé az új KRESZ, de a közlekedési szabályok mellett figyelmet kell fordítani azok betartatására is. Lázár János, építési és közlekedési miniszter Közlekedésinfó címmel tartott sajtótájékoztatót.  Március végére elkészül az új KRESZ tervezete, amelyet...

Boldog karácsonyt és eredményes új esztendőt kívánunk!

Címke:

Minden kedves ügyfelünknek, partnerünknek és kollégánknak szép karácsonyt, eredményes új esztendőt kívánunk! ...

MOTOROSBARÁT SZALAGKORLÁTOK

Címke: HÍREK,

A közlekedésbiztonság egyik kiemelt területe a motoros balesetek megelőzése, amelyek sajnos továbbra is gyakoriak az utakon. A statisztikák szerint Magyarországon évente mintegy 1200-1300 motoros baleset történik és ezek közül körülbelül 5%, azaz évi 50-60 eset halálos kimenetelű. A balesetek...